Jak robić notaki?
Jak robić notatki aby lepiej zapamiętywać i szybciej się uczyć?
Jeśli kiedykolwiek szukałeś sposobów na skuteczną naukę spotkałeś się pewnie z poradą – rób dobre notatki. Brzmi banalnie… ale wcale takie nie jest. No właśnie. Dlaczego tak prosta i znana czynność jak notowanie sprawia nam kłopot? Dzieje się tak dlatego, że nie wiemy w jaki sposób notować właściwie… W efekcie, nierzadko przepisujemy całe fragmentu tekstu lub też tworzymy wierny zapis z wykładu nauczyciela. Zdarzyło Ci się kiedyś bez zrozumienia kopiować ale niewiele rozumieć? A jeszcze mniej zapamiętać? Efektem takiej pracy, często wielogodzinnej są jednolite zapiski, ciągły ale chaotyczny tekst. Co najwyżej ozdbiony przypadkowymi hasłami na marginesie. A tymczasem, w odpowiednim notowaniu tkwi siła!
Jak zatem stworzyć notatkę, która będzie przyjazna Twojemu mózgowi i sprawi, że nauka będzie skuteczna? Przede wszystkim, musimy pamiętać, że robienie notatek to proces. Nie jest skomplikowany i składa się z trzech etapów. Jeżeli wprowadzisz do swojej nauki te zasady to zapewniam, że szybko zobaczysz postęp i efekty. A zatem… omówmy te kroki, jeden po drugim.

Proces tworzenia notatek można podzielić na 3 części
- Przygotowanie
- Notowanie właściwe
- Testowanie
#1 PRZYGOTOWANIE
- Przejrzyj materiał (zazwyczaj tekst) pobieżnie, bez skupiania się na szczegółach. Odpowiedz sobie na pytanie: czego on dotyczy?
- Przeczytaj tekst dokładnie. Znajdź w nim główne wątki i najważniejsze informacje. W podręczniku będą to podtytuły i akapity Zanotuj na marginesie książki jakie zagadnienie jest tu poruszone, na jakie pytanie znajdziesz w tym fragmencie odpowiedź. Wyszukaj również najważniejsze informacje, pojęcia itp oraz podkreśl je. W podręczniku będą już prawdopodobnie wytłuszczone. Analizuj akapit po akapicie.
- Zaplanuj notatkę tak, żeby ww. elementy ułożyć w logiczną całość. Jeśli zamierzasz rysować i tworzyć własne tabele i diagramy, również to zaplanuj. Nie pisz bardzo drobnym pismem. Zostaw dużo miejsca na ewentualne uzupełnienie treści w późniejszym czasie. (Ja sama często piszę tylko na prawej stronie, lewą zostawiam pustą).
#2 NOTOWANIE WŁAŚCIWE
- Rób własne rysunki. Nie bój się – wykorzystuj swoją wyobraźnię i skojarzenia, które pomogą Ci potem w przywołaniu informacji.
- Twórz własne tabele, wykresy, diagramy, które służą głębszemu opracowaniu materiału i jego zrozumieniu.
- Parafrazuj czyli używaj własnych słów, nie kopiuj tekstu z książki – to nie zawsze są Twoje słowa; pomóż mózgowi zapamiętać “mówiąc” do niego zrozumiałym językiem.
- nie pisz linijka pod linijką; z ciągłego tekstu trudno wychwycić najważniejsze informacje
- Wykorzystuj różne KOLORY. Jeżeli nie masz pod ręką kolorowych mazaków czy długopisów wyróżniaj tekst – pogrubionym pismem, WIELKIMI literami, ramkami, chmurkami.
- Używaj
- myślników (-, )
- listowania uporządkowanego (1,2,3)
Pomaga to w utrzymaniu porządku notatki i struktury, która jest niezwyke istotna.
- Ale uwaga – nie skupiaj się za bardzo na formie! Notatka nie musi był atrakcyjna i perfekcyjna… ale przejrzysta i S-K-U-T-E-C-Z-N-A. Wszystkie elementy wizualne powinny mieć swoją funkcję
#3 Testowanie
- Po wykonaniu notatki zrób sobie krótką przerwę, zasłużyłeś! Dobrym pomysłem będzie spacer. Następnie wróć do notatki i przeczytaj ją. Oceń czy jest spójna, logiczna, czy stanowi sensowną całość.
- Spoglądając na notatkę omawiaj jej treść – koniecznie na głos! Wyobraź sobie, że tłumaczysz komuś innemu dane zagadnienie. W ten sposób jeszcze raz sprawdzasz jej sens. W tym czasie pewnie dokonasz
dużychdrobnych zmian, podkreśleń, dopisków.
Kiedy dotrzesz to tego etapu tworzenia notakti pewnie odkryjesz, że sporo już zapamiętałeś 😉
Tak właśnie działa robienie notatek.
Notowanie jest zdecydowanie niedoceniane przez osoby uczące się i często pomijane w procesie nauki i zapamiętywania. Jest to ogromnym błędem. Tworzenie notatek jest pierwszym etapem uczenia się. Nie polega na redukcji ilości materiału do opanowania, ale pozwala go ustrukturyzować, sprowadzić do przystępnej formy, zapamiętać najważniejsze informacje w krótszym czasie.
Dobrze wykonana notatka jest niezwykle skutecznym narzędziem uczenia się! Ale nie wierz mi na słowo, sprawdź sam!
Jeżeli zależy Ci na lepszym poznaniu zasad tworzenia notatek i chciałbyś poćwiczyć pod okiem specjalisty, zapraszam na trening skutecznego uczenia się i zapamiętywania. W jedym z modułów pracujemy właśnie nad skutecznym notowaniem i trenujemy opisany powyżej proces.