Jak robić skuteczne notatki

Jak robić notaki?

Jak robić notatki aby lepiej zapamiętywać i szybciej się uczyć?

Jeśli kiedykolwiek szukałeś sposobów na skuteczną naukę spotkałeś się pewnie z poradą – rób dobre notatki.  Brzmi banalnie… ale wcale takie nie jest. No właśnie. Dlaczego tak prosta i znana czynność jak notowanie sprawia nam kłopot? Dzieje się tak dlatego, że nie wiemy w jaki sposób notować właściwie… W efekcie, nierzadko przepisujemy całe fragmentu tekstu lub też tworzymy wierny zapis z wykładu nauczyciela. Zdarzyło Ci się kiedyś bez zrozumienia kopiować ale niewiele rozumieć? A jeszcze mniej zapamiętać? Efektem takiej pracy, często wielogodzinnej są jednolite zapiski, ciągły ale chaotyczny tekst. Co najwyżej ozdbiony przypadkowymi hasłami na marginesie. A tymczasem, w odpowiednim notowaniu tkwi siła! 

Jak zatem stworzyć notatkę, która będzie przyjazna Twojemu mózgowi i sprawi, że nauka będzie skuteczna? Przede wszystkim, musimy pamiętać, że robienie notatek to proces. Nie jest skomplikowany i składa się z trzech etapów. Jeżeli wprowadzisz do swojej nauki te zasady to zapewniam, że szybko zobaczysz postęp i efekty. A zatem… omówmy te kroki, jeden po drugim.


Proces tworzenia notatek można podzielić na 3 części

 1. Przygotowanie
 2. Notowanie właściwe
 3. Testowanie 


#1 PRZYGOTOWANIE

 1. Przejrzyj materiał (zazwyczaj tekst) pobieżnie, bez skupiania się na szczegółach. Odpowiedz sobie na pytanie: czego on dotyczy?
 2. Przeczytaj tekst dokładnie. Znajdź w nim główne wątki i najważniejsze informacje. W podręczniku będą to podtytuły i akapity Zanotuj na marginesie książki jakie zagadnienie jest tu poruszone, na jakie pytanie znajdziesz w tym fragmencie odpowiedź. Wyszukaj  również najważniejsze informacje, pojęcia itp oraz  podkreśl je. W podręczniku będą już  prawdopodobnie wytłuszczone. Analizuj akapit po akapicie.
 3. Zaplanuj notatkę tak, żeby ww. elementy ułożyć w logiczną całość. Jeśli zamierzasz rysować i tworzyć własne tabele i diagramy, również to zaplanuj. Nie pisz bardzo drobnym pismem. Zostaw dużo miejsca na ewentualne uzupełnienie treści w późniejszym czasie. (Ja sama często piszę tylko na prawej stronie, lewą zostawiam pustą).

#2 NOTOWANIE WŁAŚCIWE

 1. Rób własne rysunki. Nie bój się – wykorzystuj swoją wyobraźnię i skojarzenia, które pomogą Ci potem w przywołaniu informacji.
 2. Twórz własne tabele, wykresy, diagramy, które służą głębszemu opracowaniu materiału i jego zrozumieniu.
 3. Parafrazuj czyli używaj własnych słów, nie kopiuj tekstu z książki – to nie zawsze są Twoje słowa; pomóż mózgowi zapamiętać “mówiąc” do niego zrozumiałym językiem.
 4. nie pisz linijka pod linijką; z ciągłego tekstu trudno wychwycić najważniejsze informacje
 5. Wykorzystuj różne KOLORY. Jeżeli nie masz pod ręką kolorowych mazaków czy długopisów wyróżniaj tekst – pogrubionym pismem, WIELKIMI literami, ramkami, chmurkami.
 6. Używaj 
  • myślników (-, )
  • listowania uporządkowanego (1,2,3)

   Pomaga to w utrzymaniu porządku notatki i struktury, która jest niezwyke istotna.
 1. Ale uwaga – nie skupiaj się za bardzo na formie! Notatka nie musi był atrakcyjna i perfekcyjna… ale przejrzysta i S-K-U-T-E-C-Z-N-A. Wszystkie elementy wizualne powinny mieć swoją funkcję

#3 Testowanie

 1. Po wykonaniu notatki zrób sobie krótką przerwę, zasłużyłeś! Dobrym pomysłem będzie spacer. Następnie wróć do notatki i przeczytaj ją. Oceń czy jest spójna, logiczna, czy stanowi sensowną całość.
 2. Spoglądając na notatkę omawiaj jej treść – koniecznie na głos! Wyobraź sobie, że tłumaczysz komuś innemu dane zagadnienie. W ten sposób jeszcze raz sprawdzasz jej sens. W tym czasie pewnie dokonasz dużych drobnych zmian, podkreśleń, dopisków.

Kiedy dotrzesz to tego etapu tworzenia notakti pewnie odkryjesz, że sporo już zapamiętałeś 😉
Tak właśnie działa robienie notatek.


Notowanie jest zdecydowanie niedoceniane przez osoby uczące się i często pomijane w procesie nauki i zapamiętywania. Jest to ogromnym błędem. Tworzenie notatek jest pierwszym etapem uczenia się. Nie polega na redukcji ilości materiału do opanowania, ale pozwala go ustrukturyzować, sprowadzić do przystępnej formy, zapamiętać najważniejsze informacje w krótszym czasie.
Dobrze wykonana notatka jest niezwykle skutecznym narzędziem uczenia się! Ale nie wierz mi na słowo, sprawdź sam!

Jeżeli zależy Ci na lepszym poznaniu zasad tworzenia notatek i chciałbyś poćwiczyć pod okiem specjalisty, zapraszam na trening skutecznego uczenia się i zapamiętywania. W jedym z modułów pracujemy właśnie nad skutecznym notowaniem i trenujemy opisany powyżej proces.

Similar Posts